Історія мар"янівської парафії!
 Події останніх місяців заставили мене дуже сильно задуматися, а саме, яким чином сьогодні можна розпочати процес відродження українських сіл. Немає народу в якого б не було села. Воно завжди було і мало б залишитися, великим культурним і духовним джерелом! Тут зберігається на відміну від міст, самобутня душа народу. Хоча події останніх років показують, що є над чим застановитися. І не говорити, що все у нас найкраще, бо правдивим патріотом є той, хто здатний критично думати про свою Батьківщину.*

 Історія парафій у селі Мар"янівка, та с.Йосипівка до 1946 року нерозривно пов"язана з історією парафії с.Купчинець, Козівського району, а з 1989 року до 2004 року з парафією с.Настасів, Тернопільського району. Тому деякі історичні факти тих сіл, будуть розглянуті у нашому контексті.

 Мар"янівська парафія в 1893 році збудувала і освятила молитовну каплицю (мала церковця) стараннями сільської громади та її співфундаторів сім"ї Романа та Ксенії Малевичів. В цій церковці до 1946 року співіснувало дві громади: українці - греко-католики та поляки - римо-католики.

 Духовне і національне життя громади підтримувала "Просвіта!" Із розповідей знаємо, що в селі був один грамотний чоловік, котрий виписував українську газету і її читав для своїх односельчан, тим і зберігав у рідному селі духовну і національну самосвідомість. 

 Цінним духовним скарбом парафії є старий служебник, який багато відкриває із нашої спільної, як було згадано вище історичної дійсності. Про що мова? Одного разу, переглядаючи нашу стару парафіяльну перлину (служебник) я віднайшов дуже цікаву історичну подію, а саме, інформацію про візитацію парафій, 09 червня 1902 року Слугою Божим митрополитом Андреєм Шептицьким та 03 липня 1937 року єпископом Никитою Будка.**

 Не менш цінним для нас є Свята Євангелія, котра була подарована нашій церкві, громадою села Купчинець. Існує гіпотеза, що її подарували нашій церкві в день її освячення. Думаю, що це можна віднести і до інших літургічних парафіяльних книг. Євангелія містить багато історичних відомостей. Що саме? З її сторінок дізнаємося, що вона була видана в почаївській типографії, монахами чину Святого Василія Великого.*** Рівнож, євангелія містить відомості про те, ким була відреставрована: "Сіє Євангеліє поправлене старанієм приходника купчинскаго Николая Чировського," або ж читаємо, що "старанієм працьовитого Павла Балянта із Купчинець года святого от Рождества Христова 1849 і в серебро і адамаск убране (....) за владінія благого Австрії імператора Фердинанда... заплатил сто тридцять і шесть римскИЯ монети," а також відомості про архипастирські візитації 25 травня 1906 року Митрополитом Андреєм.**** Хочу також, відмітити, що книги були збережені та відреставровані жителем нашого села, про що свідчить наклейка на внутрішній сторінці, що ним був Озімка Нестор.***** 

 Молитовне та літургійне життя парафії перервали події 1946 року. Парох села, о.Михайло Козоріз не перейшовши у російське православіє був на тривалий час позбавлений волі, а церкву в наших парафіях було закрито радянською владою і так тривало до 1989 року. В цей час люди ходили до церков навколішніх сіл - Настасова, Тернопільський р-н, Великого Ходачкова, Козівський р-н, та навіть до церкви м.Тернополя, що на вул.Руській.

 І ось, прийшов 1989 рік в людей з"явилася надія. Стараннями старшого брата Борущака Івана Гнатовича та всієї громади була відкрита і відреставрована молитовна каплиця (1893) тоді ще в складі Російської Православної Церкви. Та вже в 1991 році підтримкою парафіян та пароха о.Михайла Симця, ціла громада повертається у лоно своєї рідної Української Греко-Католицької Церкви.

 Проходили роки і парафіяни бачили, що старенька церквовця вже є для них затісною, ось тому і вирішили збудувати у своєму селі нову церкву. Детальніше про будову нової церкви та наших жертводавців можна прочитати тут - https://homilia.io.ua/s482250/

 Життя - це завжди нові грані і дуже радісно, що їх відкриває нам добра Божа рука нашого Бога! Це Він нас веде туди, куди ми ніколи самі, напевно, не відважилися б піти.

 І так з ласки Божої 16 квітня 2005 року до нашої парафії, був призначений владикою Михаїлом Сабригою, новий священик о.Іван Зозуля, який навчався в Люблінській Метрополичій Духовній Семінарії, Польща, та університет Зальцбург, Австрія.

Хочемо також поділитися з Вами тим, які братства діють при нашій парафії: Апостольство молитви. Вже стараннями о.Івана було організовано у церквах сіл Мар"янівка та Йосипівка, Марійські Дружини, - 24 червня 2006 році. В парафії теж, збирається один раз на тижні у неділю "Біблійне коло" - спільна вервиця та читання Святого Письма. А 18 серпня 2013 року, почала своє молитовне життя спільнота "Матері у Молитві". Також кожної п"ятниці на спільну молитву збирається у церкві молодь. За катехихацію дітей відповідає священик та Ожанська Марія Іванівна. Місцем, де проходять заняття є школа та церква.

 Великою духовною окрасою в центрі села є фігура Пресвятої Богородиці. Збудована на кошти її фундатора п.Петра Костика. А 28 серпня 2006 році вона була освячена. Чин освячення проведенно у співслужінні о.Івана Зозулі, о.Володимира Білінського, пароха с.В.Лука, та о.Василя Дідуха, пароха с.Лучка. Через рік 28 серпня о.Іваном Зозулею було освяченне проборство, збудоване церковною громадою села. Будівництво організовував п.Петро Костик. В 2011 році 29 жовтня, була збудована на пожертви всіх парафіян дзвіниця і освяченна митрополитом Василієм Семенюком. Владика грамотами відзначив найбільших жертводавців п.Петра Костика за пожертвуваний ним дзвін "Благовісник", котрий знаходиться у центрі дзвіниці. Грамотою владика нагородив п.Адама Чайківського за пожертвуваний ним дзвін, та грамотою нагороджений також, за ревне служіння для добра церкви парох о.Іван Зозуля. У 2013 році в липні, була розпочата робота над мозаїком Матері Божої Зарваницької, яку 29 жовтня виконали в нашій церкві митці: Михайло Кіцак, Новак Тарас та Кульгавець Андрій. Жертводавцем мозаїки став Костик Петро.****** 

 Історія парафії, переконаний - це майбутнє села сьогодні! Тому, ми повинні знати свої скарби, щоб змогли їх зберегти для наступних поколінь.  Історія парафіяльної спільноти - це ніщо інше, як історія спілкування людини з Богом!

 

 

 

 

 

о.Іван Зозуля

 

 Історія повинна дописуватися, вивчатися - життя триває! Далі буде...

 

 

 

*о.Андрій Лютер, реколекції в Люблінській Духовній Семінарії.

** https://io.ua/26600838p

*** https://io.ua/26600451p

Імператор Фердинанд, див.: https://uk.wikipedia.org/wiki/Фердинанд_I_(імператор_Австрії)

**** https://io.ua/26600478

***** Євангеліє - https://io.ua/26639074 , Служебник - https://io.ua/26639054p

******Див. Мозаїка в мар"янівській церкві, https://homilia.io.ua/s479686/Обновлен 19 фев 2019. Создан 08 ноя 2013"Homilia - таїнство віри!" © Copyright 2011 - 2020